Na tej stronie
Domyślny preset to LONG_FAST: pasmo 250 kHz, współczynnik rozproszenia 11, około 1070 bitów na sekundę. Wolniejsze presety sięgają dalej, ale każda wiadomość dłużej zajmuje eter. Wszystkie węzły w sieci muszą mieć ten sam preset, więc zmieniaj go tylko wtedy, gdy zgodzi się cała grupa.
Tabela presetów
| Preset | Pasmo | SF | Kodowanie | Przepływność | Czas nadawania, 50 B | Czas nadawania, 200 B | Czułość |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
SHORT_TURBO | 500 kHz | 7 | 4/5 | 21,880 bps | 26 ms | 81 ms | - |
SHORT_FAST | 250 kHz | 7 | 4/5 | 10,940 bps | 53 ms | 163 ms | - |
SHORT_SLOW | 250 kHz | 8 | 4/5 | 6,250 bps | 95 ms | 290 ms | - |
MEDIUM_TURBO | 500 kHz | 9 | 4/5 | 7,030 bps | 90 ms | 259 ms | - |
MEDIUM_FAST | 250 kHz | 9 | 4/5 | 3,520 bps | 181 ms | 519 ms | - |
MEDIUM_SLOW | 250 kHz | 10 | 4/5 | 1,950 bps | 341 ms | 955 ms | - |
LONG_TURBO | 500 kHz | 11 | 4/8 | 1,340 bps | 443 ms | 1,328 ms | - |
LONG_FAST * | 250 kHz | 11 | 4/5 | 1,070 bps | 641 ms | 1,747 ms | - |
LONG_MODERATE | 125 kHz | 11 | 4/8 | 340 bps | 2,036 ms | 6,361 ms | - |
LITE_FAST | 125 kHz | 9 | 4/5 | 1,760 bps | 361 ms | 1,037 ms | - |
LITE_SLOW | 125 kHz | 10 | 4/5 | 980 bps | 682 ms | 1,911 ms | - |
NARROW_FAST | 62.5 kHz | 7 | 4/6 | 2,280 bps | 242 ms | 771 ms | - |
NARROW_SLOW | 62.5 kHz | 8 | 4/6 | 1,300 bps | 435 ms | 1,369 ms | - |
TINY_FAST | 15.6 kHz | 7 | 4/5 | 680 bps | 847 ms | 2,611 ms | - |
TINY_SLOW | 15.6 kHz | 8 | 4/6 | 330 bps | 2,236 ms | 7,159 ms | - |
Gwiazdka oznacza ustawienie domyślne. Przepływności, pasmo, współczynnik rozproszenia i kodowanie pochodzą ze strony ustawień radiowych Meshtastic. Czasy nadawania to nasze obliczenia wzorem Semtech LoRa (nagłówek jawny, CRC włączone) dla pakietu 50 i 200 bajtów, więc rzeczywiste pakiety z narzutem Meshtastic będą się trochę różnić. Budżety łącza z dokumentacji zakładają 22 dBm i zysk anteny 0 dB.
Co oznaczają ustawienia
- Pasmo (bandwidth): szersze jest szybsze, ale mniej czułe. Presety obejmują zakres od 500 kHz (TURBO) do 15,6 kHz (TINY).
- Współczynnik rozproszenia (SF): wyższy jest wolniejszy i czulszy. LONG_FAST używa SF11, SHORT_FAST używa SF7.
- Kodowanie (coding rate): korekcja błędów. Wyższe mianowniki lepiej znoszą zakłócenia, ale kosztują szybkość.
- Budżet łącza: jaką stratę łącze może znieść, w dB. LONG_FAST ma 153 dB, SHORT_FAST 143 dB, LONG_MODERATE 156 dB.
Dlaczego wszystkie węzły muszą mieć ten sam preset
Radia z różnymi presetami nie odkodują nawzajem swoich pakietów. Węzeł na SHORT_FAST nie usłyszy sieci na LONG_FAST nawet obok siebie. Ustawienie regionu zostawia węzeł na domyślnym presecie, który może nie pasować do lokalnej sieci. Zapytaj lokalną społeczność, czego używa, i zajrzyj do konfiguracji.
Zasięg a czas nadawania
Dłuższy czas nadawania oznacza więcej kolizji w zatłoczonej sieci, a w Europie także większą część twojego 10% wypełnienia (duty cycle) zużytą na jedną wiadomość. Różnica 10 dB między budżetem łącza LONG_FAST i SHORT_FAST jest orientacyjną wskazówką dla zasięgu. Ten kompromis opisuje strona kalkulatora zasięgu.
Kiedy zmienić ustawienie domyślne
- Gęste miasto z wieloma węzłami: rozważ MEDIUM_FAST lub SHORT_FAST, żeby kanał był mniej zatłoczony. To częsta praktyka społeczności; tabela w dokumentacji nie podaje reguły.
- Rzadko zaludnione góry, długie łącza: LONG_MODERATE lub MEDIUM_SLOW dają większy budżet łącza kosztem szybkości.
- Presety wąskopasmowe: presety LITE działają tylko w EU_866. Presety NARROW działają w EU_N_868 i w niektórych regionach amatorskich. Presety TINY działają w regionach amatorskich 2 m.
- Presety TURBO (500 kHz): według uwag w dokumentacji nie są legalne w każdym regionie.
W Polsce preset działa w paśmie EU_868, a limit wypełnienia 10% obowiązuje niezależnie od wybranego presetu (zobacz częstotliwości według kraju). Dlatego wolniejszy preset zużywa większy kawałek budżetu czasu antenowego na każdą wiadomość.
LONG_SLOW i VERY_LONG_SLOW nie ma w aktualnej tabeli dokumentacji; istniały w starszym firmware i nie sprawdzaliśmy, czy zostały usunięte.
Częste pytania
Jaki jest najlepszy preset Meshtastic?
Nie ma jednego najlepszego. LONG_FAST jest domyślny i używa go większość sieci publicznych. Wybierz inny tylko wtedy, gdy twoja grupa ma ku temu powód.
Czy węzły z różnymi presetami mogą ze sobą rozmawiać?
Nie. Muszą się zgadzać.
Jaka jest różnica między LongFast a LongModerate?
LONG_MODERATE używa pasma 125 kHz i wyższego kodowania: jest wolniejszy (340 bps wobec 1070 bps) i ma budżet łącza 156 dB wobec 153 dB.
Czy szybszy preset jest zawsze lepszy?
Nie. Szybsze presety tracą zasięg, bo nasłuchują z mniejszą czułością.
Źródła
Dane techniczne i ceny sprawdzono w podanych dniach. Ceny często się zmieniają: sprawdź sklep przed zakupem.
- Meshtastic: ustawienia radiowe i presety - 2026-11-05
- Meshtastic: konfiguracja LoRa - 2026-11-05
- Semtech SX1261/2 datasheet (kopia) - 2026-11-05